pompy ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne i wydajne rozwiązanie na ogrzewanie domu. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest niedrogim sposobem zapewnienia komfortowej temperatury i ciepłej wody w domu.

Technologia ta wykorzystuje skumulowaną w powietrzu energię, która bez problemu wystarcza do ogrzania całego budynku i uzyskania ciepłej wody użytkowej. To doskonała alternatywa dla ogrzewania gazowego, węglowego, bądź też innych paliw stałych. Co więcej, większość systemów może być wykorzystywana latem do chłodzenia budynków.

Właściciele domów chcących wymienić stare źródło ciepła na pompę ciepła mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze” oraz ulgi termomodernizacyjnej.

 

jak działa pompa ciepła?

Zasada działania jest bardzo prosta. Paliwem jest tutaj powietrze atmosferyczne wykorzystywane jako dolne źródło. Pompa zasysa z zewnątrz bądź z pomieszczenia powietrze, a następnie dochodzi do utworzenia mieszaniny cieczy i gazu oraz do procesu odparowania. W ten sposób parownik (określany jako wymiennik) odbiera ciepło z dolnego źródła, a następnie przekazuje je do sprężarki. Tam zostaje nadana odpowiednia temperatura oraz ciśnienie, by następnie przekazać uzyskaną energię do źródła górnego.

 

Dzięki odpowiednim procesom termodynamicznym pompa jest w stanie przetworzyć energię pobraną z powietrza w ciepło i dostarczyć je do instalacji grzewczej.

 

powietrzna pompa ciepła – koszt + dofinansowanie

Wiele osób powstrzymuje się od tego rodzaju inwestycji z obawy o wysokie koszty.  Zaprojektowanie i montaż pomp ciepła wiąże się z jednorazowym, dużym wydatkiem, jednak jest to jak najbardziej opłacalne! Instalacja pozwoli zaoszczędzić duże kwoty, które przy tradycyjnym ogrzewaniu wydawalibyśmy na gaz, węgiel i inne paliwa. Tutaj paliwem jest ogólnodostępna energia z powietrza o praktycznie nieograniczonych pokładach.

 

Dlatego największym kosztem jest w tym wypadku samo przygotowanie instalacji – wydatek ten zwróci się w ciągu kilku lat (zazwyczaj po 5-7 latach). Biorąc pod uwagę fakt, że żywotność instalacji jest bardzo długa, warto poczekać te kilka lat, by odczuć wyraźną ulgę dla domowego budżetu.

 

Warto również pamiętać, że można starać się o dofinansowanie do pomp ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które pozwala ograniczyć zarówno produkcję spalin, jak i zużycie nieodnawialnych źródeł energii. Dlatego można skorzystać z dofinansowania w ramach programu “Czyste powietrze”.

 

zalety alternatywnych źródeł ogrzewania

Proponowane przez nas rozwiązania stanowią doskonałą propozycję dla każdego, kto poszukuje alternatywnych źródeł energii i ceni sobie dbałość o środowisko naturalne. Co więcej, taki system ogrzewania jest wyjątkowo wygodny w użytkowaniu i tani – wysokie koszty ponosimy wyłącznie jednorazowo na początku, podczas instalacji systemu. W perspektywie czasu, inwestycja w powietrzną pompę ciepła bardzo szybko się zwraca (a zwróci się jeszcze szybciej, jeśli skorzystamy z możliwości dofinansowania). Możemy cieszyć się niebywale niskimi kosztami ogrzewania przez wiele lat.

 

Warto zaznaczyć, że powietrzne pompy ciepła mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku, ale nie muszą. Doskonale współpracują również z innymi systemami i urządzeniami, takimi jak na przykład fotowoltaika, która wyprodukuje energię potrzebną do pracy pompy.

 

Jak dowodzą obecne trendy w budownictwie, warto inwestować w alternatywne źródła ogrzewania o czym przekonały się już miliony inwestorów.

 

korzyści z inwestycji w pompy ciepła - podsumowanie

 • niższe koszty budowy domu – brak konieczności budowy komina i pomieszczeń na magazynowanie opału
 • komfort i wygoda – raz ustawiona pompa ciepła nie wymaga obsługi w trakcie jej pracy. Bez ingerencji użytkownika utrzymuje stałe parametry zadeklarowane podczas konfiguracji
 • szybki zwrot z inwestycji – ocenia się, że pompa ciepła zwraca się w ciągu 5 do 7 lat
 • długa żywotność pomp ciepła, która sięga nawet do 50 lat – inwestycja w przyszłość
 • system może być jedynym źródłem ogrzewania budynku, ale może również współpracować z innymi urządzeniami np. z fotowoltaiką
 • dodatkowa funkcjonalność pomp ciepła to możliwość chłodzenia budynków latem

 

 • pompy ciepła to rozwiązania w pełni ekologiczne, dzięki czemu istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania z programu Czyste Powietrze 

 

współpraca Ekodel - Daikin

Firma Ekodel jest partnerem marki Daikin, jednego z największych producentów pomp ciepła na świecie.

Daikin jest japońskim producentem rozwijającym technologie pomp ciepła od lat 50, XX wieku. Jako jeden z nielicznych producentów posiada własną technologie (m.in. własne sprężarki).

Dlaczego Daikin: 

 • producent posiada szeroki asortyment produktów dopasowanych do potrzeb klienta
 • urządzenia charakteryzują się cichą pracą, nie emitując zbędnego hałasu
 • kontrola systemu odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej lub łatwego w obsłudze sterownika
 • produkty Daikin charakteryzują się wysoką efektywnością działania oraz niskim zużyciem energii elektrycznej
 • pompy ciepła spełniają najsurowsze normy Europejskie, znane jako efektywność sezonowa
 • Daikin to firma odpowiedzialna za środowisko, dążąca do tego, aby jej produkty były częścią zdrowego ekosystemu

Produkty Daikin są znane ze swojej niezawodności. Firma posiada szeroki wachlarz dopasowanych usług. 

 

 

nowoczesne rozwiązania w jednostkach Altherma 3 - Bluevolution

Specjaliści firmy Daikin opracowali bardzo wydajne sprężarki, wykorzystujące czynnik chłodzący R-32. Technologia ta została nazwana Bluevolution. Czynnik R-32 charakteryzuję się większą sprawnością, dzięki czemu pompy są bardziej energooszczędne oraz posiada niski współczynnik GWP, czyli potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, dzięki czemu pompy ciepła w technologii Bluevolution nie wymagają corocznych przeglądów i sprawdzania szczelności. Altherma 3 jest pompą ciepła typu spilit, czyli jednostka wewnętrzna połączona jest z jednostką zewnętrzną rurami chłodniczymi. Dzięki takim rozwiązaniom nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych zabezpieczeń na wypadek długotrwałego zaniku zasilania (R-32 skrapla się przy ok -40C).

Cechy charakterystyczne pompy Altherma3:

 • praca do -28C (sama sprężarka)
 • zasobnik ze stali kwasoodpornej
 • filtr antyzamuleniowy/magnetyczny
 • bardzo cicha praca (jedne z najcichszych jednostek na rynku)
 • wbudowane naczynie zbiorcze
 • brak potrzeby wymiany anody (specjalna budowa wężownicy do ciepłej wody użytkowej)

Zobacz: Katalog – Pompa ciepła powietrze-woda  oraz  Altherma-Nowy standard dla pomp ciepła

 

współpraca ekodel – Flexit

Ekodel jako dystrybutor marki Flexit oferuje pompy ciepła i rekuperatory Nordic.

Główną ideą Flexit jest utrzymywanie jak najlepszych warunków do życia, dlatego pompy ciepła i rekuperatory Flexit mają:

 • najmocniejsze filtry powietrza – klasa F7,
 • obrotowy wymiennik ciepła, który nie wysusza powietrza (suche powietrze negatywnie wpływa na wzrok, drogi oddechowe, może powodować alergie – szczególnie u dzieci)
 • kasetową konstrukcję, która pozwala w łatwy sposób wyjąć “wnętrze” i dokładnie je wyczyścić, co również poprawia jakość powietrza którym oddychamy
 • czujniki stężenia CO2, wilgotności które montujemy w pomieszczeniach, w których przebywamy (aby w tych pomieszczeniach była odpowiednie stężenie CO2 i wilgotności)

Pompa ciepła Flexit używa ekologicznego czynnika jakim jest CO2, inne pompy ciepła mają czynniki na bazie freonu, który w razie rozszczelnienia instalacji ma bardzo negatywny wpływ na atmosferę

 

pompa ciepła Flexit - nowoczesne rozwiązanie rodem ze Skandynawii

Pompa ciepła Eco Nordic z czynnikiem chłodniczym CO2

 • dla domów do 220 m2
 • brak jednostki zewnętrznej
 • 100% mocy grzewczej do – 8°C
 • całkowite wymiary urządzenia 120x200x60 cm

 

rekuperacja Flexit - najważniejsze zalety

Jednostka rekuperacyjna Flexit posiada obrotowy wymiennik ciepła z odzyskiem  ciepła do 83%, dwa filtry klasy ePM1 55% (F7), całkowicie metalową konstrukcję, system kasetowy i elektryczną grzałkę 900 W. Inne jej cechy to m.in.:

 • Izolacja wyjść kanałów powietrznych
 • Izolacja całego korpusu (montaż w nieocieplonych pomieszczeniach)
 • Wymiennik obrotowy produkcji Hoval (Szwajcaria)
 • Płynna zmiana prędkości obrotowej (mniejsze obciążenie paska)
 • Eliminacja mostków termicznych
 • Dwa filtry F7
 • 5 lat gwarancji
 • Kasetowa konstrukcja (każdy podzespół możemy wyjąć)
 • Darmowa aplikacja Flexit GO i darmowy dostęp do chmury
 • Możliwość podłączenia okapu (+ automatyczna komunikacja – wyrównanie ciśnienia )
 • Przewymiarowane wentylatory (zwiększenie żywotności oraz obniżenie hałasu)
 • Podzespoły sterujące Siemens (płyta główna)
 • Cicha praca

 

1.

doradztwo
projekt

Skontaktuj się z nami. Nasi przedstawiciele doradzą Ci, jak dobrać odpowiednią instalację dla Twojego domu. Przygotujemy projekt, przedstawimy ofertę z dogodną formą finansowania.

 

2.

montaż
adaptacja

Dobrze przygotowany projekt gwarantuje sprawny montaż i adaptację instalacji. Mamy własne zespoły montażowe, które posiadają szeroką wiedzę teoretyczną, podpartą wykonaniem kilkuset instalacji. Staramy się zapewnić szybkie terminy realizacji.

 

3.

gwarancja
serwis

Jesteśmy przedstawicielem marki Daikin, która udziela 5-letniej gwarancji na kompresor i 3-letniej gwarancji na jednostkę. W razie jakichkolwiek pytań, nasi technicy służą pomocą. Na usługę montażową udzielamy 5 letniej gwarancji.

 

przykładowe
realizacje

pompa ciepła

Daikin
05
05

pompa ciepła

Daikin

pompa ciepła

Daikin
04
05

pompa ciepła

Daikin

pompa ciepła

Flexit
Flexit
03
05

pompa ciepła

Flexit

pompa ciepła

Daikin
02
05

pompa ciepła

Daikin

pompa ciepła

Flexit
Flexit
01
05

pompa ciepła

Flexit
Realizacja 1
Realizacja 2
Realizacja 3
Realizacja 4
Realizacja 5

realizacje
dla domów

fotowoltaika
również dla Ciebie

Jesteśmy Autoryzowanym Partnerem japońskiej firmy DAIKIN, światowego lidera w produkcji pomp ciepła.

Porozmawiajmy, nasi doradcy dobiorą najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!

Ekodel telefon

telefon:

+48 504 504 203
Ekodel e-mail

e-mail:

zapytaj@ekodel.com
Ekodel lokalizacja
Wojska Polskiego 3
83-400 Kościerzyna

Formularz kontaktowy