ładowarki samochodowe

Jak wybrać ładowarkę do samochodów typu plug-in?
Jesteś użytkownikiem samochodu elektrycznego i zastanawiasz się, jak dobrać ładowarkę samochodową do auta typu plug-in?
Tego rodzaju ładowarki pobierają energię ze słońca, dlatego taki sposób podróżowania jest bardziej ekologiczny. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby dobrać właściwą ładowarkę do swojego auta elektrycznego.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych dzielą się na kilka rodzajów głównie pod względem przeznaczenia, miejsca montażu, szybkości ładowania auta elektrycznego.

Pierwszy rodzaj ładowarek samochodowych to ładowarki, które charakteryzują się bardzo niską mocą ładowania ok. 2 kW, które podłączane są do gniazd z napięciem do 230 V.  Czas pełnego ładowania jest zależny od pojemności baterii. Zwykle jest to od kilku do nawet 20 godzin, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Drugi rodzaj ładowarek typu plug-in to ładowarki, które są zasilane mocą prądu jednofazowego od 3,6 do 7,4 kW.  Jednak w praktyce ładowarki plug-in o mocy do 7,4 kW wykorzystujące zasilanie jednofazowe będą jednocześnie szybciej ładować samochód hybrydowy niż ładowarki mobilne. Tego rodzaju ładowarki charakteryzuje większa moc, co pozwala szybciej naładować auto w ciągu od 3-6 godzin.

Trzeci rodzaj ładowarek to tzw. szybkie ładowarki, które umożliwiają naładowanie auta do 80% w ciągu 1 godziny za pomocą prądu stałego. Są dostępne zwykle przy trasach szybkiego ruchu, autostradach i w centrach handlowych.

O czym pamiętać, wybierając ładowarkę samochodową plug-in?
  1. rodzaj ładowarki – do wyboru są ładowarki dostarczane przez producentów, ładowarki typu wallboxy lub wolnostojące i szybkie ładowarki dostępne np. w galeriach handlowych.
  2. stopień natężenia i moc ładowarki określająca prędkość ładowania
  3. typ złącza ładowarki – w zależności od rodzaju prądu, którym jest ładowane auto mamy na rynku dwa rodzaje złączy: złącze typu 1 (wykorzystywane do ładowania jednofazowego) i złącze typu 2, które jest popularniejsze w Polsce i Europie, które umożliwia ładowanie jednofazowe i trójfazowe.
  4. sposób instalacji
  5. długość kabla – standardowe kable do ładowarek to od 4 metrów do ok. 7,5 metra. Im większy kabel, tym lepiej, bo wpływa to na wygodę korzystania i ułatwia montaż.
  6. rodzaj zasilania
  7. moc domowego przyłącza
  8. parametry techniczne budynku
  9. gwarancja

https://ekodel.com/category/blog/ladowarki-samochodowe/