FAQ

Więcej informacji o programach dofinansowania: https://ekodel.com/finansowanie/

Fotowoltaika to instalacja, która przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Popularność fotowoltaiki spowodowana jest głównie względami ekologicznymi oraz potrzebą optymalizacji kosztów ponoszonych na energię.
Instalacja Fotowoltaiczna składa się ogniw krzemowych, które łączone są w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa te charakteryzuje długa żywotność (gwarantowana nawet na 30lat) i brak konieczności obsługi, ponieważ wszystko dzieje się samo :). Wszystkie wymienione cechy sprawiają, iż fotowoltaika chętnie wykorzystywana jest do zasilania domów jednorodzinnych oraz znajduje bardzo szerokie zastosowanie, w przemyśle zaczynając od zasilania automatyki przemysłowej, po oświetlenie drogowe i dalej gmin, urzędów, czy małych i dużych firm.

Fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie i już widać, że jest coraz powszechniej stosowana.

Działanie systemu fotowoltaicznego jest bardzo proste i polega na przekształceniu energii słonecznej w prąd. Ogniwa fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego podlegają efektowi fotowoltaicznemu, dzięki któremu powstaje prąd stały. Żeby prąd ten oddać do sieci publicznej, przekształcany jest w prąd zmienny za pomocą inwertera solarnego, czyli falownika. Powstały prąd wykorzystywany jest na cele mieszkalne, a jego nadmiar „odsprzedawany” jest do sieci po to, aby podczas niedoboru energetycznego móc go pobrać z sieci publicznej.

Czas montażu instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego domku jednorodzinnego trwa do 2 dni, wszystko zależy od pogody i trudności montażu.

Jeżeli nie ma słońca, to instalacja dalej pracuje. System fotowoltaiczny ma tę przewagę nad kolektorami, że zbiera również tzw. światło rozproszone. Dlatego, jeżeli jest pochmurny dzień, to instalacja pracuje normalnie jednak nie z pełną mocą.

Ciekawostka: rozpoczęcie pracy instalacji fotowoltaicznej bardzo często zaczyna się praktycznie wraz ze wschodem słońca. Uzależnione jest to od odpowiedniego minimalnego napięcia startu. Instalacja kończy pracę wraz z zachodem słońca. Dlatego w bezchmurne dni można regulować zegarki na podstawie uruchamiania i kończenia pracy instalacji. Instalacja fotowoltaiczna nie pracuje w nocy, jednak dzięki obecnej ustawie można normalnie korzystać z darmowego prądu nocą.

Nie trzeba zabezpieczać instalacji przed zimą.

Nadwyżki prądu są na bieżąco oddawane do sieci. W Polsce aktualnie działa prawo, zgodnie z którym prosument (czyli konsumentom i producentom prądu), może oddać do sieci energię elektryczną za darmo i pobrać ją z powrotem w momentach, w których tej energii potrzebuje- zazwyczaj nocą lub zimą.

Pamiętaj: Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna w całości pokrywa roczne zapotrzebowania na energię elektryczną uwzględniając bilansowanie. Rachunki za prąd można zmniejszyć nawet do 90%. Pozostają opłaty stałe.

Gwarancja na falownik (inwerter) zależnie od modelu może być na minimum 5 lat do nawet 25. Zazwyczaj polecamy klientom rozwiązania oparte o inteligentny falownik i wtedy gwarancja trwa min. 12 lat.
Gwarancja na panele fotowoltaiczne (moduły) to standardowo 10 lat na wady fabryczne i 25 lat na liniowy spadek mocy.
Gwarancja na konstrukcje to 10 lat.
Gwarancja (rękojmia) na wykonane prace to 5 lat

Opłacalność zastosowania instalacji fotowoltaicznej dla biznesu zależy od wielu czynników m.in: jakości paneli, rodzaju urządzeń, kąta nachylenia, ukształtowania terenu, doboru odpowiednich materiałów elektrycznych i konstrukcyjnych, montażu, umiejętności i doświadczenia firmy instalacyjnej. Wiele czynników wpływa na cenę, ale na pewno warto zdecydować się na montaż systemu fotowoltaicznego, ponieważ jest to inwestycja na lata. Zwrot z inwestycji szacowany jest w przeciągu. 6-8lat Kolejne lata, to czysty zysk ze słońca.

Montaż systemu fotowoltaicznego powoduje znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych działania firmy. Dzięki zastosowaniu systemu fotowoltaicznego wzrost ceny prądu dostawców rynkowych nie powoduje wzrostu ceny energii dla firmy, ponieważ ich poziom utrzymują się na poziomie cen z dnia montażu.

1. Jak działa pompa ciepła?
Pobrane z powietrza ciepło (80%) przy użyciu energii elektrycznej sprężarki (20%) zapewnia ogrzewanie i gorącą wodę wewnątrz budynku (do 65°C) Technologia ta sprawdza się nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz ( do -25°C).
2. Ile prądu zużywa pompa?
Tyle, ile potrzeba – ustala się to indywidualnie dla każdego budynku (zależy od kubatury, powierzchni, temperatury w domu, rodzaju promienników itd.)
3. Czy pompa ciepła działa w połączeniu z fotowoltaiką?
Pompa Daikina może współpracować z PV jeśli falownik ma dodatkowy „Smartmeter” bądź specjalny licznik 2 kierunkowy z wyjściem impulsowym.
Pompy LG potrafią dodatkowo współpracować z magazynami energii.
4. Czy pompa działa z ogrzewaniem kaloryferowym?
Tak, pompa współpracuje z grzejnikami, są też pompy ciepła przystosowane do grzejników wysokotemperaturowych, gdzie wymagana temperatura zasilania
ogrzewania wynosi od 55 do 80C.
5 .Czy jednostka zewnętrzna mocno hałasuje?
Nie, poziom mocy akustycznej do 66 dBA/ ciśnienie akustyczne do 52 dBA, który zależy od obciążenia oraz modelu jednostki. Są to raczej maksymalne wartości. Można ustawić tryb cichy w harmonogramie.
6. Czy pompa w domu będzie hałasować?
Nie, poziom hałasu taki jak w przypadku lodówki.
7. Czy pompy często się psują?
Nie – producenci szacują żywotność urządzeń na 15-25 lat.
8. Ile lat gwarancji ma pompa i czy można gwarancję przedłużyć?
Gwarancja: Daikin 5 lat + możliwość odpłatnego przedłużenia o kolejne 5
E|S – 3 lata na pompę ciepła i 5 lat na sprężarkę.
9. Czy jak nie ma prądu pompa będzie działać?
Nie, jest to urządzenie elektryczne tak jak inne źródła ogrzewania (za wyjątkiem kominka :)
10. Dofinansowanie z Programu "Czyste Powietrze" - więcej informacji https://ekodel.com/New/old/finansowanie/
11. W jakim kraju są produkowane jednostki?
Daikin: Belgia i Czechy
E|S: Chiny
11. Czy ekodel serwisuje pompy ciepła?
Tak, ale serwis gwarancyjny zapewnia też producent.
12. Ile serwisów jest wymaganych, aby utrzymać gwarancję?
Daikin: 4 (co roku 1)
LG: 4 (co roku 1)
13. Ile ekodel wykonuje montaży pomp ciepła?
Kilkadziesiąt w roku.

Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tys. zł na podatnika, co oznacza, że w przypadku małżeństwa jest to razem 106 tys. zł. Dowodem są faktury VAT wystawione na podatnika z odpowiednią datą sprzedaży. Nie ma znaczenia liczba prowadzonych termomodernizacji i domów. Inwestycje muszą być zakończone w ciągu trzech lat, natomiast kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może zostać rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat.
W formularzu PIT niestety nie znajdziemy pozycji na odliczenie ulgi budowlanej i z tego powodu, jeśli chcemy odliczyć moduły fotowoltaiczne od podatku, to musimy pamiętać o tym sami. Np. w PIT/O kwotę odliczenia wpisujemy w części B „Odliczenia od dochodu (przychodu)” w wierszu 6 „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej (17 i 32 proc.), jednolitej stawki (19 proc.), a także ryczałtowcy.
Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na domu jednorodzinnym lub np. na garażu, budynku gospodarczym, podjeździe, ale musi służyć budynkowi mieszkalnemu.

Osoby, które czekają na dotację z programu Mój Prąd, powinny odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2020 rok całość poniesionych kosztów, na które mają faktury - obejmuje to koszt instalacji fotowoltaicznej i usługi jej montażu. Natomiast po otrzymaniu dotacji, trzeba ją będzie uwzględnić w dochodach za 2021 rok.
Wydatki na instalację fotowoltaiczną odliczamy od podstawy opodatkowania, ale bez otrzymanych dotacji. Jeśli więc otrzymaliśmy dotację 5 tys. zł z programu Mój Prąd, to musimy ją odjąć od kosztów poniesionej inwestycji, jeśli dotacja wpłynęła na konto w ubiegłym roku. Jeśli zaś przyszła w tym roku i nie złożyliśmy jeszcze deklaracji, to najlepiej ją teraz uwzględnić i od razu pomniejszyć kwotę wydatków o dotację.
Jeśli już wysłaliśmy PIT, to możemy po uzyskaniu dotacji, złożyć jego korektę. Inna opcja to w zeznaniu podatkowym za 2021 rok doliczyć dochody, które zostały nam zwrócone.